Pages

Class A

         

Year

Yacht Model

Yacht Name

Skipper Name

Nationality

1994

First 53f5

New Start

Zagos

Greek

1995

First 45f5

Paradise

James Fuller

American

1996

First 38s5

Poseidon

Marian Austin

British

1997

First 42s7

Anemoessa

Georg Ondrej

Austrian

1998

First 45f5

Tythia

Georg Ondrej

Austrian

1999

First 42s7

Valasia

Francois Erpicum

Belgian

2000

First 42s7

Anemoessa

Georg Ondrej

Austrian

2001

First 42s7

Anemoessa

Georg Ondrej

Austrian

2002

First 42s7

Anemoessa

Georg Ondrej

Austrian

2003

First 40.7

Iousa

Erich Gruenbauer

Austrian

2004

First 40.7

Iousa

Erich Gruenbauer

Austrian

2005

First 40.7

Iousa

Georg Ondrej

Austrian

2006

First 40.7

Iousa

Hans Peter Brun

Norwegian

2007

Cyclades 43.4

La Luna

Georg Ondreij

Austrian

2008

Oceanis 37

Sifnos 37.2

Valentin Naumov

Russian

2009

Oceanis 523

Athina

Skibinski Przemyslaw

Polish

2010

Oceanis 37

Wind Of Change

Brun Hans Petter

Norwegian

2011

Oceanis 37

Tamelos

Gellein Harald

Norwegian

2012

Cyclades 43..4

La Luna

Andreas Puchinger

Austrian

2013

Cyclades 43.4

Barbera

Brattli Inge

Austrian

2014 Oceanis 37 Smaragda Jean Pierre Quignard Norwegian
2015 Oceanis 37 Smaragda Jean Pierre Quignard Norwegian
2016 Oceanis 37 Genie Marit Veholmen Norwegian
2017 Dufour 410 Leurydice Marit Veholmen Norwegian
2018 Bavaria Cruiser 41 Antigone Allen John British
 

Class B

 

Year

Yacht Model

Yacht Name

Skipper

Nationality

1994

Oceanis 370

Mythos

Attilio Gallo

Italian

1995

Oceanis 321

Asteraki

Marian Austin

British

1996

Beneteau 50

Anna Maria

Vangelis Iliopoulos

Greek

1997

Oceanis 500

Idylle 5

Torleif Doskeland

Norwegian

1998

Beneteau 50

Anna Maria

Vagelis Iliopoulos

Greek

1999

Oceanis 461

Herodotos

Roland Harb

Austrian

2000

Beneteau 50

Lady Kiki

Brian Marshman

Australian

2001

Beneteau 50

Kea

Jarl Hansen

Norwegian

2002

Oceanis 361

Kastos

Vasic

Yugoslavian

2003

Oceanis 473

Gorgosifounas

Stavros Papagiannopoulos

Greek

2004

Oceanis 361

Kalamos

Harald Husa

Norwegian

2005

Oceanis 473

Poros

Laszlo Bereczky

Hungarian

2006

Oceanis 473

Vori

Lena Hegedus

Hungarian

2007

Oceanis 361

Kalamos

Jean Pierre Quignard

Norwegian

2008

Oceanis 523

Athina

Tomasz Woroch

Polish

2009

Cyclades 50.5

Marla

Roland Papp

Hungarian

2010

Cyclades 43.4

Sofia V

Milner John

British

2011

Oceanis 43

Seven Seas

Thorsen Bjoern

Norwegian

2012

Cyclades 50.5

Rinia

Gobelkov Mikhail

Russian

2013

Oceanis 45

Ikaria

Svendsen Oystein

Norwegian

2014 Sun Odyssey 469 Kos 469.1 Kavas Alexandros Greek
2015 Dufour 450 GL Erotokritos Alexey Verkhovskiy Russian
2016 Dufour 450 GL Erotokritos Oeystein Svendsen Norwegian
2017 Dufour 450 GL Sadko Oeystein Svendsen Norwegian
2018 Oceanis 45 Daedalus Utbjoe Sigurd Norwegian

 

Class C

 

Year

Yacht Model

Yacht Name

Skipper

Nationality

2009

Oceanis 54

Alyssa

Svendsen Oeystein

Norwegian

2010

Oceanis 50

Ippoliti

Stoianov Dimitri

Bulgarian

2011

Oceanis 46

Poseidon

Gobelkov Mikhail

Russian

2012

Cyclades 50.5

Rinia

Gobelkov Mikhail

Russian

2013

Cyclades 50.5

Rinia

Gobelkov Mikhail

Russian

2014 Cyclades 50.5 Rinia Gobelkov Mikhail Russian
2015 Oceanis 48 Serifos Gobelkov Mikhail Russian
2016 Sun Odyssey 509 Phaedra Alexey Verkhovskiy Russian
2017 Oceanis 45 Semiramis Arne Martin Gilberg Norwegian
2018 Sun Odyssey 449 Paxos Gobelkov Mikhail Russian
 

Over All Winners

 

 

 

 

 

Year

Yacht Model

Yacht Name

Skipper

Nationality

2010

Cyclades 43.4

Sofia V

Milner John

British

2011

Oceanis 46

Poseidon

Gobelkov Mikhail

Russian

2012

Cylades 50.5

Rinia

Gobelkov Mikhail

Russian

2013

Cylades 50.5

Rinia

Gobelkov Mikhail

Russian

2014 Sun Odyssey 469 Kos 469.1 Kavas Alexandros Greek
2015 Dufour 450 GL Erotokritos Alexey Verkhovskiy Russian
2016 Oceanis 37 Genie Marit Veholmen Norwegian
2017 Oceanis 45 Semiramis Arne Martin Gilberg Norwegian
2018 Sun Odyssey 449 Paxos Gobelkov Mikhail Russian